Rosyjski Kryptoński Oszust w sądzie nad miliardami w puszczonym Bitcoinie

Rosjanin podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy przy użyciu Bitcoin, mimo że wymiana, którą prowadził przez sześć lat, została nakazana na francuskim procesie przez sędziego w Paryżu.

Czterdziestoletni rosyjski ekspert komputerowy, Alexander Vinnik, rzekomo nadzorował i obsługiwał rosyjską giełdę kryptograficzną o nazwie BTC-e od 2011 do 2017 roku.

Domniemany oszust jest również poszukiwany przez Waszyngton i Moskwę, jak wynika z oświadczeń jego prawnika i ostatnich raportów.

Extradition Tussle: Francja, Rosja i Ameryka
Vinnik został aresztowany w Grecji w 2017 r. na wniosek USA pod zarzutem prania aż 4 miliardów dolarów poprzez BTC-e. On ekstradować od Grecja Francja w styczeń ten rok w ruch który zapłonowywać trójdrożny ekstradycyjny kłótnia między Francja, Rosja, i USA.

Władze amerykańskie postawiły mu 21 zarzutów kradzieży tożsamości i ułatwiania handlu narkotykami do prania brudnych pieniędzy. Jednocześnie Francuzi oskarżają go o defraudację ponad 100 osób w 6 miastach w latach 2016-2018, dodał raport.

Vinnik zaprzeczył wszelkim nadużyciom i starał się o ekstradycję do Rosji, gdzie jest poszukiwany pod mniejszymi zarzutami o oszustwo na kwotę zaledwie 11.000 dolarów.

Tobie też może się to spodobać:

Filipiny szukają pomocy u DOJ’a, by przejąć trwający przekręt z Bitcoinami.
Współzałożyciel Apple Steve Wozniak Sues YouTube Over Fake Bitcoin Giveaways
Amerykański kongresmen broni Bitcoina podążając za Twitterem Fiasco
Jednak sędzia z Paryża orzekł, że Vinnik stanie przed sądem we Francji za szereg przestępstw, w tym wymuszenia, nasilone pranie brudnych pieniędzy, stowarzyszenia przestępcze i oszukańczą manipulację danymi.

Walka na cztery lata
BTC-e, choć obecnie mało znana, była jedną z największych giełd Bitcoinów w pierwszych dniach istnienia kryptokurwaluty w 2011 roku. Do lutego 2015 roku obsłużyła około 3% całego wolumenu wymiany BTC. Aż do jej upadku trzy lata temu giełda pozwalała na handel pomiędzy USD, rosyjskim rublem i euro dla BTC, ETH, LTC oraz kilku mniejszych kryptokur walut.

W lipcu 2017 r. władze USA przechwyciły nazwę domeny BTC-e.com, sprzęt serwerowy w jednym z ich centrów danych, a 38% wszystkich środków klientów zarzucających połączenia z wypranymi środkami z hakera Mt.Gox.

Według AFP, Departament Skarbu USA ukarał już BTC-e 110 milionów dolarów za “umyślne łamanie” przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, a sam Vinnik otrzymał nakaz zapłaty 12 milionów dolarów.

W czerwcu policja w Nowej Zelandii przejęła od Vinnika aktywa o wartości 90 milionów dolarów, ponieważ trwało globalne dochodzenie.

Francja otworzyła sondę w 2016 roku, po tym jak ofiary okupu złożyły skargi, ich śledztwo ujawniło powiązania między złośliwym oprogramowaniem a Vinnikiem.

Londyńska firma analityczna Elliptic z siedzibą w Londynie uważa, że BTC-e mogła być używana przez rosyjską grupę szpiegów internetowych Fancy Bear podczas państwowych ataków cybernetycznych w 2015 i 2016 roku.